تذکر تند رهبری به مداحان
قُلْ یَعِبَادِى الَّذِینَ أَسرَفُوا عَلى أَنفُسِهِمْ لا تَقْنَطوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ.....
دوستــی دارم که با من است حتی از رگ گردن هم نزدیک تر ولی من از آن غـــــــــــــــــافلم!!!!!

تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان رهروان و آدرس rahro.LoxBlog.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)wmode="transparent">

آمار مطالب

کل مطالب : 310
کل نظرات : 52

آمار کاربران

افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا : 0

کاربران آنلاین


آمار بازدید

بازدید امروز : 129
باردید دیروز : 644
بازدید هفته : 3273
بازدید ماه : 3505
بازدید سال : 16116
بازدید کلی : 359587
تذکر تند رهبری به مداحان

در واقع  حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار خود با جامعه مداحان از گسترش و ایجاد فضاهای عوامانه ای در برخی محافل مذهبی انتقاد کردند که موجبات بدبینی و تفرقه افکنی میان ما و برادران اهل تسنن و زمینه ساز سو استفاده وهابیت و صهیونیسم می شود.  به نظر می رسد سخنان روز گذشته رهبر انقلاب را نگاه آسیب شناسانه فقیهی حکیم دانست که ضمن وقوف به اهمیت و جایگاه هیاتهای مذهبی و تاثیر آنها ، نسبت به ایجاد و رشد برخی آسیبها هشدار می دهند.

رهبر معظم انقلاب در دیدار با جمعی از مداحان اهل بیت(ع): اختلافات مذهبی بین مسلمانان شمشیری در دست دشمن است. چندبار بگوییم؟ چرا بعضی گوش نمی کنند؟

به نظر می رسد بر اساس سخنان رهبر معظم انقلاب بتوان دو نکته مهم  آسیب شناسانه  را اسنتاج نمود:

1-     اهانت به بزرگان اهل سنت و سخنان کینه توزانه ممنوع

یکی از آسیبهای جدی در روابط شیعه و سنی که استعمار و استکبار از آن سود می برد ، تحریک علما  و عوام اهل سنت به وسیله برخی سخنان مجالس و اقدامات نسنجیده و غیر مرتبط با سیره اهل بیت توسط برخی افراد نادان است که علیرغم نهی و هشدار علما و بزرگان به مسیر نادرست خود ادامه می دهند. اهانت های علنی و زشت و تاسف بار به برخی صحابه و خلفا و لعن برخی همسران پیامبر نه تنها با سیره ائمه هدی و علمای بزرگ تناسبی ندارد، بلکه زمینه را برای سو استفاده وهابیت و تندروهای القاعده برای آتش افروزی و خشونت فراهم می سازد. اگرچه بانیان جدید  جریانات برائتی که با پرچم تبری به میدان آمده اند ، دارای ارتباطات واضح و عمیق با قدرتهای استعماری بویژه استعمار پیر هستند، اما متاسفانه به علت عدم آگاهی برخی جوانان و مداحان، آنها عملا در میدان دشمن بازی کرده و هیزم آتش جنگ مذهبی را فراهم می آورند که فاتح نهایی آن اسراییل در منطقه است.  بسیاری از گروهکهای تندروی تکفیری که هم اکنون در عراق و سوریه و پاکستان و افغانستان مشغول فعالیت هستند، به منظور یارگیری و تحریک احساسات مردم ، از نوارها، فیلمها و سخنان مطرح شده در این مجالس استفاده می کنند و جواز قتل شیعیان را صادر می کنند.

باید  جایگاه  وحدت اسلامی و ضرورت  حفظ وحدت اسلامی  را کلام رهبری معظم انقلاب به عنوان ولی فقیه فصل الخطاب دانست. همان گونه که رهبر انقلاب فرموده بودند سالهای قبل نیز ایشان درباره برخی سخنان، مراسم و محافل تذکر داده بودند.ایشان درباره این گونه اقدامات تفرقه افکنانه سالهای قبل فرموده بودند:

«بعضی‌ها به نام شادکردن دل فاطمه‌زهرا، علیها‌السلام، این روزها و در این دوران ما کاری می‌کنند که انقلاب را که محصول مجاهدت فاطمه زهراست، در دنیا لنگ کنند! می‌فهمید چه می‌گویم؟ بهترین وسیله‌ای که دشمنان بزرگ انقلاب پیدا کردند برای این‌که نگذارند انقلاب به کشورهای اسلامی برود، می‌دانید چه بود؟

گفتند این انقلاب، اسلامی نیست! گفتند اینها دشمن شما-چند صد میلیون مسلمان- هستند! امام بزرگوارمان ایستاد و گفت این انقلاب، اسلامی است؛ شیعه و سنی در کنار همند؛ پهلوی همند. اگر امروز کسی کاری کند که آن دشمن انقلاب، آن مأمور سیای آمریکا، آن مأمور استخبارات کشورهای مزدور آمریکا، وسیله‌ای پیدا کند، دلیل پیدا کند. نواری پیدا کند، ببرد این‌جا و آن‌جا بگذارد، بگوید کشوری که شما می‌خواهید انقلابش را قبول کنید، این است، می‌دانید چه فاجعه‌ای اتفاق می‌افتد؟

بعضی‌ها دارند به نام فاطمه زهرا، علیها‌السلام، این کار را می‌کنند. در حالیکه فاطمه‌زهرا، علیها‌السلام، راضی نیست. این همه زحمت برای این انقلاب کشیده شد. آن مرد الهی، آن وارث واقعی فاطمه‌زهرا، علیها‌السلام، در زمان ما، آن همه زحمت کشید. این جوان‌های پاک ما این‌جور رفتند خون‌هایشان را ریختند تا انقلاب را بتوانند عالم‌گیر کنند. آن وقت یک نفری که معلوم نیست تحت تأثیر کدام محرکی واقع شده، به نام شادکردن دل فاطمه‌ زهرا، کاری بکند که دشمنان حضرت فاطمه‌زهرا را شاد کند.»

حضرت آیت الله خامنه ای: علنی کردن اختلافاتی که کینه ها را بیشتر می کند، کفران نعمت است، در جلسه ها نباید کینه ها و اختلافات را طرح کرد

2-مجالس دینی طبق حدود و ضوابط شرعی

آسیب دومی که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره کرده و به صراحت مداحان را از آن نهی کردند عدم رعایت حدود و ضوابط شرعی در برخی محافل بوده است. در واقع توصیه  اکید  رهبر انقلاب اسلامی به جامعه مداحان، ضرورت رعایت دقیق «حدود و ضوابط شرعی» در محیطهای مراسم مذهبی بود.

ایشان محیط های مداحی و هنر مذهبی را محیطی «پاک و مطهر» خواندند و خاطرنشان کردند: "این محیط باید همچنان طاهر و عفیفانه باشد و نباید برخی بی قیدی ها و بی مبالاتی ها به دنیای هنر اسلامی و مذهبی نیز نفوذ و رسوخ کند."

متاسفانه دوگونه آسیب از لحاظ شرعی مجالس مداحی ما را مورد تهدید قرار می دهد. آسیب اول رواج برخی روشهای عزاداری است که با قواعد شرعی و احکام در تضاد است. اگرچه فتوای رهبر انقلاب اسلامی، امام راحل و بسیاری از علمای بزرگ بر حرمت اعمالی مانند قمه زنی و آسیب رسانی به خود به نام عزاداری تاکید دارد، اما متاسفانه این کارهای نهی شده که علاوه بر آسیب رساندن به خود که شرعا جایز نیست،باعث وهن شیعه و ایجاد تصویری خشن و بی منطق و بیمارگونه از جامعه شیعی در اذهان جهانیان و سایر مسلمین می شود، در برخی نقاط ادامه دارد.

آسیب دوم که در این ایام نمونه هایی از آن دیده شده است، استفاده از اشعار نامناسب، سبکهای موسیقی موهن و غیر مرتبط و  آسیبهای اخلاقی گریبانگیر برخی مداحان می باشد. در واقع رهبر معظم انقلاب با هشدار نسبت رسوخ آسیبها به  فضای هنر اسلامی ، خواستار دقت و توجه بانیان هیاتهای مذهبی و مداحان به این مسائل شدند.

حرف آخر:

  دمیدن بر آتش نزاع و تفرقه در شرایط حساس کنونی در منطقه بویژه در لبنان و عراق و سوریه  که همراه با رشد جریانات مشکوک تکفیری و سلفی است جز بدبینی به تشیع و ضربه به جایگاه ایران در منطقه نتیجه ای نخواهد داشت. از این رو شایسته است مداحان ،خطبا و گردانندگان هیاتها و محافل مذهبی  با هوشیاری و  پیروی از رهبر معظم انقلاب  ضمن تاکید بر اصول تقریب مذاهب و وحدت اسلامی  اجازه ندهند از  جهان تشیع ندایی تفرقه‌افکنانه و خلاف مصالح مسلمین منتشر شود و زمینه را برای آتش افروزی بیشتر تکفیریها و وهابیون فراهم آورد.


تعداد بازدید از این مطلب: 633
موضوعات مرتبط: سیاسی , ,
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:

عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود